Proměny Bundových

Částečně přeloženo z Bundyologie

Pokud porovnáte díly z prvních sezón Ženatého... s díly z posledních sezón, jistě vám neujdou některé rozdíly. Seriál se natáčel 10 let, a tak samozřejmě zestárli herci. Například Bud (David Faustino) v seriálu začínal ve věku 13ti let a skončil ve 23 letech.

Proto se v prvních dvou sezónách děj orientoval hlavně na Ala, Peggy, Marcy a Steva. Bud a Kelly se většinou v dílech jen mihli. Později, když trochu zestárli, začali vystupovat v MWC daleko více než ze začátku (od 4. sezóny).

Co se dále týče vlastního hereckého obsazení, odešel Steve (v epizodě 415) po 72 epizodách a v díle 512 se stal Jefferson manželem Marcy a vystupoval v dalších 168 dílech. V díle 1003 pak zemřel Buck a Bundovi získali nového psa Luckyho.

?
 

Změny povah u jednotlivých postav


AL:
Pokud několikrát shlédnete všechny díly Ženatého, neujde vám, že s Ala se v posledních sezónách stane celkem idiot. Co se týče sexu, v několika prvních dílech dokonce přemlouval Peggy k intimnostem (104), ale jeho nechuť k sexu s ní, se brzo projevila (Konec 1. sezóny) a trvala až do konce natáčení.

Peggy:
Ta se moc nezměnila. Již v prvních dílech byla líná a jedla bonbóny při televizi. Ale v první sezóně jste jí mohli spatřit, jak vaří a pere!!! Co se týče jejích příbuzných z Wankeru, Al je nesnášel již od začátku.

Kelly:
U té se projevily změny nejvíc. V prvních dvou dílech totiž vystupovala jako divoký, ale celkem chytrý teenager. Během třetí sezóny ale "zblbla" a trochu zkrotla. A takový image si zachovala až do konce 11. sezóny.

Bud:
Již od začátku je Bud inteligentní a těžko hledá kamarády. V prvních sezónách se však ještě nehonil za holkama, protože byl mladý. První kamarádství s holkou chtěl navázat v epizodě Poppy´s by the tree II (2. sezóna).

Marcy:
Al jí nesnášel již od 1. sezóny. Poprvé ji nazval slepicí v epizodě 113. Největší změnu doznal její účes. Od delších vlasů v 1.- 3. sezóně až po "Beatles" účes v 8. sezóně atd.

 

Cartoonismy v MWC


Ženatý se závazky je daleko bližší k realitě, než např. Cosby show, Family ties, ale mnohé epizody však obsahují události, které se v reálném světě nemohou vyskytnout. Například: V epizodě 316 zmizí Rhoadesům barák, Al je navštíven mimozemšťany v 507, Al vyskočí z letadla v 614....

 

Úroveň a vývoj MWC (9. 5. 1999, upraveno 4.2.2002)


Podle mého názoru se kvalita jednotlivých epizod Ženatého se závazky zvyšovala s časem až do 7. sezóny a dále pak spíše klesala. V prvních dvou sezónách totiž tvůrci očividně tápali a jako by ještě nevěděli, jak dále MWC rozvíjet. Zhruba od 4. sezóny už ale kvalita rapidně rostla (např. 412 - 413 It´s Bundyful life). Možná to souviselo s tím, že začali více v epizodách vystupovat Kelly a Bud. V této sezóně také odešel od Marcy Steve a z toho též plynula řada komických situací.

První sezóna, která se mi ale líbila hned od začátku byla sezóna 5. Již její první dva díly řadím k tomu nejlepšímu, co bylo v MWC natočeno. Jsou to díly 501 - Al with Kelly a 502 - We´ll follow the sun. Další skvělý díl byl ten, ve kterém byl Al navštíven mimozemšťany (507), kteří mu kradli ponožky, neboť je potřebovali jako palivo. Hned následující díl 508 - Wabbit season je rovněž velice kvaltiní. Al v něm totiž loví divokého králíka, který mu ničí zahradu. Al postupně využívá pro boj všechny možné a nemožné zbraně (brokovnici, dynamit, plamenomet) až nakonec epizoda skončí totální devastací Bundovic domu (králík ale přežije).

V 5. sezóně se Marcy vdala za Jeffersona D´Arcyho v díle 512, který též patří k těm lepším (Al a Peggy totiž D´Arcyovům vystrojili "pěknou" svatbu na svém dvorku).

Závěr sezóny je ve znamení dvou dvojdílů (You better shop around a Route 666), které tuto sezónu skvěle uzavírají.

6. sezóna začíná Peggyiným a Marcyiným těhotenstvím a následným odjezdem Peggy do Wankeru. Tyto díly patří mezi ty lepší, ale ze začátku této sezóny jsou nejlepší díly 609 - 611 (Kelly does Hollywood a Al Bundy, shoe dick). Po těchto epizodách následují někdy více, někdy méně kvalitní díly, ale závěr 6. sezóny je opravdu famózní. Díly 621 - 626 (zvláště England show) jsou opravdu velice povedené a patří k tomu nejlepšímu co bylo v MWC natočeno.

7. sezóna je v celkovém pohledu trochu "slabší " než sezóny 5 a 6 (jako by se tvůrci nadechovali k 8. sezóně), ale i zde je několik velice hezkých dílů.Třeba hned 701, kdy se Bundovi museli začít starat o Sedmu nebo 708, kdy si Kelly našla práci jako číšnice.

V 8. sezóně přibyl do MWC jeden nový element - Alova organizace Ne madam. V této sezóně se sice objevila jen ve dvou epizodách (809 a 821), ale byl to důležitý krok pro následující sezóny. Co se týče opravdu kvalitních dílů v této sezóně, je jich celkem dost (např. 803, 805, 809, 812, 816 a 823)

V 9. sezóně se již pořádně projevila organizace Ne madam. Přibyla též Marcyina netěř Ambra, která se rovněž postarala o několik hezkých chvilek. První část sezóny začíná Peggyiným pobytem ve Wankeru a končí perfektním dvojdílem Business stil sucks, v jehož první části se Peggy vrací. Poté následuje epizoda Dial B for virgin, ve které je Bud zaměstnán u panenské horké linky a ve které musí zachránit jednu holku před "hříchem".

Po dvou sportovních dílech následuje perfektní dvojdíl I want my psycho dad, ve kterém se Al a ostatní z Ne madam vydají do Washingtonu protestovat proti zrušení televizního seriálu Táta cvok.

V 9. sezóně slaví MWC svůj dvoustý díl a na to navazují dva speciály The Best of the Bundys a My favourite MWC, které jsou rovněž velice povedené.

Ze závěru 9. sezóny je asi nejlepší ten díl, ve kterém Al a Kelly točí film Bouty (Pump fiction - 925), poněvadž obsahuje všechny prvky "Bundovského" humoru (Úspěch a rychlý pád, Al a jeho nechuť k Peggy, Kellyina "inteligence", narážky na Buda a jeho gumové slečny atd.).

 

V 10. sezóně postihly Bundovi hned dvě katastrofy. Nejprve se k Bundům nastěhovala Peggyina matka a v následujícím díle zemřel pes Buck. Podobně, jako v 9. sezóně, i v této hraje významnou úlohu Ne madam. Například epizoda 1004 - Reverend Al - je velice hezká (Al se snažil založit církev Ne madam) a je řazená k tomu nejlepšímu z MWC.

V této sezóně jsou dva celkem kvaltiní dvojdíly (The hood, the Bud and the Kelly a Spring break), v nichž významné úlohy hrají Bud a Kelly.

V závěru 10. sezóny zase odjede Peggy, tentokrát jede hledat svého otce, a tak se musí Al zase starat o "děti" sám. Z těchto dílů jsou nejlepší už zmiňovaný Spring Break, Turning Japanese, Al goes to the Dogs a hlavně The Joke´s on Al.

Poslední 11. sezóna je opět velmi kvalitní. V této sezóně se děj hlavně zaměřuje na Bundovi a D´Arcyovi a byl omezen výskyt jiných postav (snad s vyjímkou Griffa) . Např. Ne madam se objevilo v této sezóně už jen dvakrát (1101 a 1112). To však nijak nesnížilo kvalitu seriálu. Ze začátku sezóny se mi líbil např. díl 1105, ve kterém byl Al uvězněn tlustejma ženskejma ve svém obchodě.

Pak následoval skvělý dvojdíl o Dodgovi Requiem for the chevyweight, ve kterém jsou velice hezké "flashbacky" do historie Bundovi rodiny. V druhém díle se pak Jeff vydá na Kubu pro náhradní díl k Dodgi a setká se tam s Fidelem Castrem.

Druhé části 11. sezóny dominuje druhý trojdíl v historii MWC Breaking up is easy to do. Ten vypráví o roztržce mezi Peggy a Alem, následném Alovu odstěhování a nakonec o šťastném smiřování mezi oběma.

Poslední dva díly MWC (1123 a 1124) nejsou sice tak kvalitní jako předchozí zmiňované, ale i tak velice zajímavé z hlediska celého seriálu. Je škoda, že tvůrci nevěděli o ukončení MWC dříve a nestačili tak udělat opravdový závěrečný díl.