O počátcích seriálu

Tak tedy - Nejprve je nutné říci, že MWC (zkratka pro Ženatého vycházející z anglického názvu Married with children) spadá do oblasti situačních komedií. Není tudíž např. možné srovnávat Ženatého se závazky s Akty X. Je to prostě nesrovnatelné. Každý z těchto seriálů je dobrý ve své kategorii.

Sitcomy se však také dělí na různé podskupiny.Jsou například sitocomy válečné (M*A*S*H, Haló!, Haló!...), dělající si legraci z války, rodinné (MWC, Krok za krokem, All my children, Family ties...), "kamarádské" (Přátelé...) a mnohé jiné.. Zvláštní kategorií bych nazval "britcomy" - britské komediální seriály - např. skvělý Červený trpaslík...

V situačních komedyích kralovala v 80. letech "Cosby show" -  Bohatá americká rodina, která prožívala všední příhody a řešila je vždy s humorem. Hlavní postay seriálu, manželé Cosbyovi, se měli rádi, měli hodné děti a zkrátka tohle všechno bylo celé takové moc "pohodové". Cosby show vlastně odrážela ameriku 80. let.

5.dubna 1987 začala vysílat televizní síť FOX a začala ve 20:00 premiérou 1. dílu "ženatého se závazky". Síť byla založena jako protivník tří zaběhnutých TV sítí: ABC, CBS a NBC. Fox chtěl být jiný, než ostatní konzervativní stanice, a tak se stal nekonvenční MWC vlajkovou lodí této sítě po několik prvních let jejího působení.

MWC se měl původně jmenovat "Not the Cosbys", protože rodina Ala Bundy vystupovala v úplném rozporu s tehdejšími zvyklostmi z Cosby show. Bundovi jsou celkem chudí, nesnášejí se navzájem a hlavním motivem seriálu je sex, lež, závist, smůla a marná snaha o štěstí. Tento sitcom také původně neměl žádnou opravdu známou hereckou hvězdu. Proto se v seriálu, zvláště v počátcích, ve vedlejších rolích objevila spousta známých lidí, zejména modelek a Playboy Playmates (Jerry Hall, Pamela Anderson, Lynne Austin, Heidi Mark ...).

Hlavním mottem MWC bylo: "Průměrný američan příjde unavený z práce domů. Je zchvácený celodenní dřinou, před chvílí se pohádal s manželkou, a tak si zapne TV. A najednou vidí, že jakýsi Al Bunda má ještě horší rodinu a život a ještě větší smůlu, než má on sám , což ho jistě povzbudí!"

Díky všem těmto důvodům se není možné divit tomu, že MWC nikdy nedostal EMMY i když byl mnohokrát nominován..

Po úspěchu MWC za začaly objevovat další rodinné sitkomy. Asi nejznámější z nich je "Step by step" (u nás Krok za krokem. pátek - ČT1). Tento seriál však jde spíše ve stopách Cosbyů. Jedná se zde zase o docela zámožnou rodinu, která prochází různými událostmi, které jejich, jinak poklidný život, rozviřují.

Pak vznikaly téměř plagiáty MWC. Married.. for live, Unhappily ever after (Nyní na RTL 2) a bylo natočeno dokonce několik předělávek Ženatého se závazky

V roce 1993 se začal natáčet seriál "přátelé" (Friends), který již měl, svým humorem, k MWC mnohem blíže. V tomto seriálu se však nejedná o rodinu, nýbrž o skupinu mladých lidí, které spojuje přátelství. Mnoho lidí se však tento seriál snaží srovnávat s MWC a já tvrdím, že to není možné. Jedná se zde totiž o úplně jiné sociální zázemí a i možnosti humoru jsou zde trochu jiné.

Celková pozice MWC mezi ostatními seriály závisí na tom, zda máte rád typ humoru, který je v MWC (Sarkastický a černý humor, někdy trochu přízemní, ale vždy nový) nebo zda upřednostňujete nějaký typ "intelektuálního" humoru. V prvém případě bude MWC na špičce mezi seriály. V opačném případě se bude krčit někde dole a na špičce pomyslné pyramidy žádný současný sitkom nebude. Intelektuální humor se totiž v sitkomech téměř vůbec nevyskytuje.